Governors’ Information

One of the main functions of the Governing Body is to be a critical friend to the Headteacher and the School Leadership Team.  

We monitor the School Development Plan and comment on areas of strength or development in it and its implementation. We do not get involved in the day to day administration of school life – that is the Headteacher’s responsibility.

We monitor the finances of the school – keeping an eye on expenditure and holding the Headteacher to account for monies spent and also giving advice on purchasing larger items (e.g. interactive white boards) to make sure that the school is getting value for money spent.

We work with the school leadership to make sure that the school is as safe a place as is possible for both staff and pupils and that up to date policies are in place for a wide variety of areas of school life.

At our meetings we receive reports from staff members about aspects of school life,  asking challenging questions to ensure that all areas are covered and we aim to follow up on all of that by visiting the school and seeing for ourselves elements of school life. We glean information about the school by conducting monitoring visits such as pupil conferencing and sometimes sitting in the classroom to listen and learn.

We come from a variety of backgrounds and serve a 4 year term on the Governing Body which may be renewed. To keep ourselves up to date with the multitude of changes that are made by central government we attend training courses provided by the County and the Diocese as we are a Church school. 

We are involved in the appointment of staff (and particularly in the appointment of the Headteacher) and our Pay Panel works with the Headteacher on the implementation of pay scales for the staff.

If you would like to know more about the Governing Body of the school please do not hesitate to contact the school office on 01252 322933.

School Governing Body

Mr Ian White
Role:
Chair of Governing Body / Pupil Premium Link / Leadership link
Type of governor:
Parent
Term of Office:
July 2017 – July 2021
Committees:
Teaching & Learning / Resources / Pay
I have worked in education for the past 8 years at AQA an independent educational charity; an exam board that sets over half of all GCSEs and A-levels taken each year.  I aim use my experience to help support the school in creating an environment where all pupils can flourish and achieve to the best of their abilities. As a parent I want our children to enjoy being part of the school and to watch them develop throughout their junior school years.  I enjoy working with the staff, pupils and parents to help make St Michael’s a great learning environment at the center of our local community.

Mrs Lucy Morgan
Role:
Chair of Teaching & Learning / Curriculum link
Type of governor:
Co-opted
Term of Office:
May 2016 – May 2020
Committees:
Teaching and Learning
I have 10 years of experience being a primary school teacher and currently teach part time in a school in Surrey, but live locally to St. Michael’s School with my husband and two young children. I have a Master’s degree in Professional Studies in Education, which focused on Special Educational Needs (SEN) and also have the personal experience of having a brother with SEN, which gives me knowledge and experience to bring to St. Michael’s.

My professional knowledge and understanding of the education system helps me to challenge and support the leaders at St. Michael’s.

Mr Matthew Merrick
Role:
Chair of Resources / Vice Chair of Governors / Health & Safety Link / Leadership link
Type of governor:
Co-opted
Term of Office:
March 2018 – March 2022
Committees:
Resources 
I applied to be a Governor to bring the experience I’ve gained working in Finance to the school and, with my fellow Governors, contribute towards making the school the great place to learn that all children deserve.

Mrs Louise Laws
Role:
Vice Chair Teaching & Learning / SEND Link
Type of governor:
Local Authority
Term of Office:
September 2017 – September 2021
Committees:
Teaching and Learning
As a member of the local community and a parent I am committed to enabling the school to provide the best education possible for our children. I am a secondary school teacher myself and I am passionate about schools being vibrant and exciting places for children to learn. I look forward to offering my support to the school and staff in my role as Governor to allow the school to progress and flourish.

Ms Jane Gardner
Role:
Chair Pay Committee / Development and Training Governor
Type of governor:
Co-opted
Term of Office:
November 2015 – November 2019
Committees:
Resources / Pay
I applied to be a school governor as I wanted to use skills I’d gained in my career to contribute to a school’s development and work with my fellow governors to make a positive difference. I have a particular interest in St. Michael’s Juniors as I know children at school here. My work experience is broad and includes marketing and communications, staff development and management. I currently work in higher education.

Mr Alan Jenner
Role:
SEND / Safeguarding link / Curriculum link
Type of governor:
Co-opted
Term of Office:
January 2018 – January 2022
Committees:
Teaching and Learning / Headteacher Performance
Now that I have retired from full time work, I applied to be a school governor as I want to use skills I had gained in my professional career to contribute to a school’s development. I had first been a primary school teacher and then a local authority schools’ adviser and feel that I have knowledge, experience and skills which would benefit St. Michael’s Junior School. I am particularly interested in working with my fellow governors to make a positive difference not only in achieving better outcomes for the children but also to help and support governance development. I currently work part-time as an education consultant. 

Mr Nick Irwin
Role:
Safeguarding / Health & Safety Link
Type of governor: Parent
Term of Office: January 2018 – January 2022
Committees: Resources
I find the role of parent governor at St Michael’s Junior School both challenging and rewarding.  I initially wanted to get involved because I am a parent of two children at the school.  I am hopeful that the experiences gained by working in educational establishments over the past 15 years in a commercial capacity will be of benefit to St Michael’s Junior School during this period of uncertain funding.

Mrs Rachel Woodhouse
Role: Finance Officer
Type of governor: Staff Governor
Term of Office: April 2019 – April 2023
Committees: Resources

Rev. Alwyn Pereira
Role:
Type of governor:
Foundation
Term of Office: Ex Officio
Committees: Resources / Head Teacher Performance
In January 2018, I became the new Vicar of St.Michael’s and the Ascension Church and a Foundational Governor of the School. 

Mrs Steph Tyler
Role: Headteacher
Type of governor: Headteacher
Term of Office: Ex Officio
Committees: Resources /Teaching & Learning

Mrs Fern Bundy
Role:
Deputy Headteacher
Type of governor:
Associate
Term of Office:
September 2018 – September 2022
Committees: Resources /Teaching & Learning

Mrs Rhiannon Ellis-Davies
Role:
SEND Lead
Type of governor:
Associate
Term of Office:
September 2018 – July 2022
Committees:
Teaching & Learning

Translate